

- Наличност: В наличност
- Модел: adventures in the mountains of Northern Greece
Опции
Описание
Iztreshteam & Supergift Ви канят на пет дневна приключенска програма в планините на Севена Гърция, съчетаваща планинско колоездене, каяк, рафтинг и посещение на архитектурни и природни резервати, по начин много различен от масовия.
Ще посетим част от най-красивите кътчета на северен Пинд. Започваме от язовирите на река Aliakmonas (Бистрица) малко след Солун, където ще гребем под впечатляващите клифове, продължаваме с велосипеди по пътечките на Метеора, гребем в язовир Ааос, отново изкачваме и спускаме с колело гористите склонове на Чумерка. Ще се гмурнем по пътечките в каньона на Викос и ще завършим с рафтинг по река Воидуматис.
Програма:
Ден първи - трансфер до Гърция - лежерно гребане в река Aliakmonas
Начало 7 ч. някъде в крайните квартали на София. Първата цел по маршрута са язовирите на река Aliakmonas. По обяд сме там и скачаме в каяците за следобедна обиколка. Ще гребем под високите скалисти брегове, наслаждавайки се на красивата природа и удоволствието от лежерното гребането.
Привечер пътуването продължава към следващата ни цел - природният феномен Метеора, който по залез е още по внушителен. В подножието му ще пренощуваме в къмпинг.
Ден втори - планинско колоездене - преход по пътеките на Метеора - с каяци в язовир Ааос - Мецово.
Сутринта, след закуска, минибусът ще ни качи до началната точка. Следва 2-3 часа каране сред впечатляващите скални масиви. Те се издигат на 400 м. над долината, а байк трасето се вие между тях. Карането е технически лесно, но е добре да имате минимум опит, защото пътечките са тесни и на места стръмни.
Маршрутът завършва в Каламбака. Отделяме време за гирос и продължаваме към следващата дестинация - с каяци в язовир Ааос. Трансферът до там е приблизително 2ч и 30 мин.
Язовир Ааос в Национален парк Викос - Ааос се намира на 1300 м. н.в., притиснат между склоновете на планината Чумерка. Бреговете му са с дълбоки заливи, издадени полуострови и дори няколко островчета, а огледалните му води отразяват планините отгоре. С каяците ще обиколим покрай част от най-красивите брегове. Ще гребем окло 2 (до три) часа, след което "слизаме" с минибуса в Мецово. Разположен на 1000 м. н.в. Мецово е малък град, с каменни улички и красиви къщи, полазили стръмните склонове на Чумерка. Хората в Мецово са потомци на Влахи, наследили езика и уменията им свързани с животновъдство и произходните от него занаяти.
Там ще нощуваме в хотел Олимпик, но преди това ще вечеряме вкусната храна приготвена от леля Хайду. Повече за нея - на място.
Ден трети - Преход през планината Чумерка с маунтинбайк - Загори, р.Вкос
След закуска отиваме "да търсим баба Меца" по горските пътища над Мецово. Районът е известен с популацията на кафява мечка. През 2018-ра имахме удовоствието да се срещнем с тях без фатални последствия /явно ги хранят/. Маршрутът е основно по горски пътища, с обща дължина около 30 км, изкачване почти 600, и спускане над 1100. Ако това ви се струва много, не се притеснявайте. Има по-къса версия. Карането не предлага емоциите на технични трасета, но гледките, които се разкриват са впечатляващи. Все пак, ако някой иска техничен маршрут - може да се пробва по мечата пътека. Следващата спирка Загори, р. Вкос. Предвиждаме за обяд пикник. Продукти за него ще напазаруваме преди тръгване.
Карането завършва в Анилио, където ще изпием по нещо и продължаваме към следващата дестинация - Загори. Трансферът до там е около час и половина и ни води към незабравими гледки- редуващи се планински вериги, дълбоки каньони с тюркоазени бистри реки, китни селца с къщи зидани от камък, потънали в зеленина. Районът е известен със стотиците каменни мостове. Вечерта сме в Аспрагели, в Мелитеон бутик хотел. Името му идва вповече, обаче хотелчето е чудесно, а хората там - изключително топли и приятни. Стаите са уютни, а селцето - тихо и автентично. За храната няма да ви убеждавам. Това е мястото!
Ден четвърти - посещение на каньон Викос - рафтинг по река Ааос или Войдуматис
В този ден за тези от вас, които обичат двуколесните забавления сме предвидили разнообразни маршути в района на Викос. От гладки асвалтови "шосенца" виещи се в дъбови гори, свързващи махали, през горски земни пътища, а за гъдел на каращите има и няколко "палави" пътечки. По обяд спираме за пикник и почивка, след което се отправяме към река Войдуматис, за да се спуснем с рафт по нея. Реката е от клас 2 - 2+. Не предлага адреналинови бързеи, но ще ви впечатли с красотата си. За тези, които имат някакъв опит, има опция за спускане с надуваеми каяци. Водата е толкова чиста, че няма пречка да се пие от нея. А колко е студена, може да пробвате сами. По трасето има чудесни скали за скачане.
Осигурена е необходимата екипировка и водач по време на спускането. Таксата за участие е 35 евро + почерпка с канелени бисквитки и чай с ципуро / на българи - сипват по два пъти/. Вечерта сме обратно в Аспрагели за вечеря и разпускане на терасата пред хотела.
Ден пети - островът на Али паша в Я̀нина /Йоа̀нина/ - трансфер до България
Ще отделим време за разходка в старата част на града, зад крепостните стени, край езерото. Градът е на повече от 70 км, но това не е попречило той да има типично средиземноморски облик. Ще посетим острова, където е вилата на Али Паша. До него се стига с малко корабче (цена 2,5 евро) или с каяците. По обедно време потегляме обратно към България.
Такса за участие 380 лв. при минимум от 4 човека.
Включва:
- водач;
- необходимата каяк екипировка;
-място в буса;
-горива;
- магистрални такси;
- ремарке за велосипедите.
Цената не включва:
разходите за нощувки, таксата за рафтинг спускане, здравна застраховка за пътуване в чужбина и разходи за храна.
Допълнителни разходи:
- за нощувки и храна. Около десетина евро за нощувката в къмпинга. Нощувката в Мецово (в хотел Olimpic) струва около 40 евро за двойна стая (със закуска). Т.е. 20 евро/човек. Вечеря в заведение излиза 10-15 евро.
В Аспрагели спим във великолепното хотелче Мелитеон за 70 евро с вечеря и закуска (цена за двойна стая, т.е. 35 евро/човек) Така общо за четирите нощувки (една в къмпинг и три в хотел) със закуска и вечеря предвидете 110 евро. Вечерите и закуските са в хотела или в таверна. За обяд ще си приготвяме сандвичи или правим пикник с продукти от магазина.
Сувенири има на всякъде, но в Мецово има страхотен магазин за сирена, вина и ликьор, които не са за изпускане!
2/ Може да карате собствен велосипед или да наемете от нас. Нашите велосипеди са среден клас, с окачване, нови, в отлично състояние (RAM AM2 27.5'" и Trail 29"). Наемът е 50 лв. на ден. Включва каска и ръкавици.
При интерес може да подсигурм и e-bike под наем.
Какво ви е необходимо:
- къмпинг екипировка (палатка, шалте, спален чувал, челно осветление). В случай, че нещо не ви достига - поискате от нас!
- велосипед за планинско колоездене в изправно състояние, каска, ръкавици, предпазни очила;
- дрехи според сезона и прогнозата за времето;
- шапка и слънцезащитни средства, медикаменти, репеленти, фотоапарат;
- торба с усмивки и малко физическа подготовка, за да се насладите пълноценно :)
Плащане: 50% в аванс при резервация, поне 2 седмици предварително, за да запазим места в Мецово и Аспрагели.
Предварително планирани дати :- от 1 до 5 май 2019 и от 12 до 15 септември 2019.
Това пътуване може да бъде организирано по всяко време при сформиране на група.
Коментари
Остави оценка на приключението. Така помагаш на останалите да направят по-добър избор.
ОСТАВИ РЕВЮ